Jak SAMEMU nauczyć się grać na pianinie

jak samemu nauczyć się grać na pianinie
Szkoła muzyczna? Nauczyciel gry na pianinie? Kurs pianistyczny? Żadna z tych rzeczy nie jest konieczna! Możesz samemu nauczyć się grać na pianinie – chętnie powiem Ci jak.

Spis treści:

Czy można SAMEMU nauczyć się grać na pianinie?

Krótka odpowiedź to – tak! Do dzieła!

Gra na pianinie, keyboardzie, czy fortepianie to nauka jak każda inna. Można więc podążyć samodzielną ścieżką, skorzystać z gotowych ram uczenia się, albo po prostu znaleźć nauczyciela.

Zupełnie samodzielna nauka gry na pianinie może być trudna i frustrująca, bo gdy stajemy przed całkowicie nową dziedziną, to nawet nie wiemy od czego zacząć.

Druga opcja – skorzystanie z gotowych ram nauki – wydaje się dobrym rozwiązaniem, dla tych, którzy chcą samemu nauczyć się grać na pianinie, ale wolą zaoszczędzić sobie nerwów. Właśnie o tym podejściu przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Ile czasu zajmuje nauka gry na pianinie?

To zależy od tego, jak dobrze chcesz grać. Już po kilku tygodniach lub miesiącach systematycznej nauki będziesz mógł zagrać kilka swoich ulubionych piosenek. Im więcej czasu i energii poświęcisz, tym lepiej będziesz grał.

Tak naprawdę jesteś w stanie nauczyć się grać pierwszy utwór już po jednej lekcji! Oczywiście, będzie to coś bardzo prostego, ale uwierz mi, że satysfakcja jest nie do opisania. 🙂

Jak zacząć i samemu nauczyć się grać na pianinie?

Jeśli chcesz samemu nauczyć się grać na pianinie proponuję Ci najpierw trochę zapoznać się z tematem i podejść do lekcji z głową. Ogólny plan nauki pozwoli Ci ograniczyć błędy i związane z nimi frustracje. Nie wymagaj też od siebie zbyt dużo na samym początku!

Etapy nauki gry na pianinie

Naukę gry na instrumencie klawiszowym można podzielić na kilka ogólnych etapów. Dużo zależeć będzie od tego, czy chcesz przy okazji nauki gry na pianinie nauczyć się czytać nuty, czy ograniczyć się do gry z akordów i ze słuchu.

KROK PIERWSZY: Zapoznaj się z instrumentem

To konieczność na samym początku! Naucz się tego, które klawisze odpowiadają którym dźwiękom. Próbuj, improwizuj i na własne ucho przekonaj się jak brzmi pianino.

Na tym etapie warto także oswoić się z prawidłową postawą przy pianinie. W poniższym filmiku na moim kanale YouTube wraz z Kamilem z kanału Machloypiano pokazaliśmy, jak zachować poprawną postawę przy instrumencie.

KROK DRUGI: Granie tylko prawą ręką

Teraz możesz zacząć ćwiczyć grę prawą ręką, która zazwyczaj przychodzi z dużo większą łatwością, niż gra lewą ręką. 

Postaw pierwszy palec (czyli kciuk) na środkowym „C” tak, aby móc swobodnie kolejnymi palcami grać kolejne dźwięki (palec wskazujący – d, palec środkowy – e, palec serdeczny – f i palec mały – g).

Spróbuj po kolei w wolnym tempie grać kolejne dźwięki. Wyćwiczenie palców do odpowiedniej siły nacisku na klawisze zajmuje trochę czasu!

Chcesz zagrać pierwszą piosenkę? Spróbuj zagrać według tego wzoru:

533422135 533422131 

Oczywiście jeżeli chcesz uczyć się grania z nut, to możesz zacząć grać proste melodie na prawą rękę właśnie odczytując nuty. Jeśli dopiero zaczynasz szczególnie polecam Ci nuty z mojego sklepu internetowego nutyoddarka.pl oznaczone jako „MEGA łatwe” – są to znane melodie o uproszczonych rytmach, zapisane nutami tylko na prawą rękę z podpisanymi nazwami dźwięków.

jak samemu nauczyć się grać na pianinie
Tak wygląda zapis nut w wersji „MEGA łatwej” na przykładzie piosenki „Wlazł kotek na płotek”. Pełna wersja do kupienia w moim sklepie.

KROK TRZECI: Granie tylko lewą ręką

Lewa ręka, chociaż często trudniejsza do wyćwiczenia, nie może zostać pominięta!

Ćwicz ją podobnie jak prawą rękę, tak, aby palce nabrały sprawności.

KROK CZWARTY: Uniezależnianie obu rąk i granie akordów

Gdy już oswoisz się z grą prawą i lewą ręką możesz zacząć ćwiczyć granie na pianinie oburącz. 

Warto też nauczyć się kształtów akordów na pianinie – przyda Ci się to nawet, jeżeli nie chcesz uczyć się gry z nut.

KROK PIĄTY: Ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie!

Nie pozostało już nic innego, jak tylko szlifować swoją grę. Z czasem będziesz w stanie zagrać coraz trudniejsze melodie i rytmy, uniezależniać obie ręce, a nawet improwizować.

Darmowy kurs gry na pianinie dla początkujących

Mam dla Ciebie świetną wiadomość – nawet jeśli chcesz nauczyć się samemu grać na pianinie, mogę Ci w tym pomóc! 🎶

Dołącz do mojego zupełnie darmowego kursu, w którym znajdziesz 15 lekcji, dzięki którym zagrasz swoją pierwszą piosenkę z nut i z akordów.

nauka gry na pianinie darmowy kurs
Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior