Polskie pieśni patriotyczne

polskie pieśni patriotyczne
Pieśni patriotyczne urozmaicają obchody wszystkich świąt narodowych, a także wspierają patriotyzm, kultywują polską kulturę i tradycję, wzmacniając ducha polskości… ale to także po prostu świetne utwory muzyczne, które idealnie nadają się do nauki gry na pianinie!

Spis treści:

Jak zagrać polskie pieśni patriotyczne?

Jeśli chcesz nauczyć się grać polskie pieśni patriotyczne, to mam dla Ciebie świetną wiadomość – nuty do najpopularniejszych z nich znajdziesz w moim zbiorze dostępnym w dwóch wersjach trudności – łatwej i mega łatwej. Po prostu kliknij obrazek poniżej 🙂

Zapraszam też na moją playlistę na YouTube, gdzie możesz za darmo nauczyć się grać polskie pieśni patriotyczne.

Po co uczyć się pieśni patriotycznych?

Powodów jest wiele!

Po pierwsze, nauka, wykonywanie i przekazywanie dalej tradycyjnych pieśni to także element patriotyzmu. W końcu pieśni te wiążą się z najważniejszymi wydarzeniami z historii naszego kraju, które sprawiły, że my możemy teraz swobodnie żyć.

Po drugie, pieśni patriotyczne to część polskiej kultury, która zanika, jeśli przestaje się ją wzmacniać.

Po trzecie, powód zupełnie przyziemny, pieśni patriotyczne to świetny materiał do nauki gry na pianinie i keyboardzie! Wszyscy doskonale je znamy, mają prosty rytm i melodię oraz łatwo je zapamiętać – dlatego świetnie sprawdzą się także dla początkujących.

Umiejętność zagrania pieśni patriotycznych może Ci się przydać do uświetnienia obchodzenia świąt narodowych, takich jak Święto Niepodległości 11 listopada, czy Święto Konstytucji 3 Maja.

Najpopularniejsze pieśni patriotyczne w Polsce

pieśni patriotyczne

Przejdźmy do konkretów – oto subiektywna lista najpopularniejszych polskich pieśni patriotycznych wraz z kilkoma słowami komentarza.

Pamiętaj, że nuty do każdej z nich (i wielu więcej) znajdziesz w moim najnowszym zbiorze nut do pieśni patriotycznych.

Bogurodzica

To prawdziwa rekordzistka – jest najstarszą zachowaną polską pieśnią (zachował się zarówno tekst, jak i oryginalna melodia). Choć nie znamy dokładnej daty powstania utworu, to z pewnością liczy sobie ponad 500 lat!

Co więcej, Bogurodzica przez pewien czas była hymnem narodowym – tę pieśń po prostu trzeba znać.

Mazurek Dąbrowskiego – czyli hymn Polski

Aktualnie najważniejsza pieśń dla Polaków, to oczywiście Mazurek Dąbrowskiego. Słowa hymnu napisał Józef Wybicki, a autor melodii jest nieznany.

Pamiętajcie, że hymn jest jednym z symboli narodowych i należy zawsze wykonywać go w sposób oddający mu szacunek.

Boże, coś Polskę

Ta pieśń także była brana pod uwagę, gdy po odzyskaniu niepodległości należało wybrać Polsce hymn państwowy – jednak przegrała z Mazurkiem Dąbrowskiego.

Choć powstała w czasach zaborów, towarzyszyła Polakom w wielu trudnych momentach historii. Śpiewano ją na przykład także po II wojnie światowej, jako wyraz tęsknoty i nadziei za całkiem suwerennym państwem.

O mój rozmarynie

To pieśń wojskowa z czasów I wojny światowej. Jest wspólnym wysiłkiem kilku osób, z których większość pozostaje anonimowa.

Dlaczego akurat rozmaryn? W czasach powstawania tekstu tej pieśni rozmaryn był znanym symbolem miłości i wierności. 

My, pierwsza brygada (marsz pierwszej brygady)

To oficjalna Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, dlatego tak często możemy usłyszeć ją na oficjalnych wydarzeniach państwowych (na przykład obchodach z okazji Święta Niepodległości 11 listopada).

Melodia pochodzi ze śpiewnika orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, ponieważ kapelmistrz tej orkiestry później został także kapelmistrzem I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Przybyli Ułani pod okienko

Ta pieśń, której tytuł początkowo brzmiał „Pieśń czwartego szwadronu”, pochodzi z 1914 roku, a jej autorem jest Feliks Gwiżdż.

W pełnej wersji (obecnie śpiewana jest wersja skrótowa) tytułowi Ułani nie tylko opowiadają pannie o miastach, które przemierzą (od Warszawy, Poznań i Kraków, aż po Kijów i Berlin), ale także obiecują powiesić cesarza Niemiec i Austrii oraz dowódców wojsk niemieckich w nadziei na odzyskanie polskiej niepodległości.

Rota

Wraz z „Mazurkiem Dąbrowskiego” i „Boże, coś Polskę” była brana pod uwagę na hymn narodowy Polski po odzyskaniu niepodległości.

Słowa opublikowała w 1908 roku wybitna polska poetka, Maria Konopnicka, a dwa lata później melodię zaproponował Feliks Nowowiejski.

Co ciekawe, Rotę w radiu można usłyszeć… codziennie! A w sumie co noc – dokładnie o północy na stacji Polskiego Radia Poznań.

Witaj, majowa jutrzenko (Trzeci Maj)

To jedyna na tej liście pieśń związana z przełomowym wydarzeniem podpisania Konstytucji 3 Maja. Tekst powstał podczas powstania listopadowego.

Znany niemiecki kompozytor, Richard Wagner, użył melodii tej pieśni jako motyw w swojej uwerturze C-dur „Polonia”.

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior