Jak działają pedały w pianinie pedały? Czy są potrzebne?

pedały w pianinie
Dzisiaj rozwieję Wasze wątpliwości dotyczące pedałów w pianinie. Czy są konieczne? Do czego służą pedały w pianinie? Kiedy ich używać?

Spis treści:

Pedały w pianinie i fortepianie

Zarówno w fortepianie, jak i pianinie w zasięgu nóg osoby grającej znajdują się dwa lub trzy pedały. 

Zacznijmy od lewej strony!

Soft pedal (una corda) – ten pedał jest odpowiedzialny za tłumienie (wyciszanie) granych dźwięków. W praktyce polega na tym, że cała klawiatura instrumentu przesuwa się o małą odległość w prawo – dzięki temu młoteczek uderza w tylko jedną strunę (una corda), a nie jak zwykle – w trzy. W efekcie uzyskujemy cichszy i miększy dźwięk.

Sostenuto – najmniej popularny pedał (a czasem w ogóle go nie ma). Jego zadaniem jest wydłużanie dźwięków zagranych przed jego wciśnięciem. Pedał „zapamiętuje” i wydłuża te dźwięki, a wszystkie kolejne grane brzmią „normalnie.

Sustain (dumper) – najpopularniejszy pedał. Jego zadaniem jest wydłużenie czasu trwania dźwięków (tych, które naciśniemy w trakcie naciskania samego pedała). W praktyce pedał unosi tłumiki, dzięki czemu struny dłużej wybrzmiewają. Jest bardzo przydatny, bo pozwala na łagodne połączenie dźwięków i uzyskanie bardziej płynnego efektu gry.

pedały w pianinie

Pedały w pianinie cyfrowym i keyboardzie

W instrumentach elektronicznych najczęściej mamy do czynienia tylko z pedałem sustain – wydłużającym czas trwania dźwięku. Oczywiście nie podnosi on wtedy żadnych tłumików, bo efekt wydłużenia jest zaprogramowany cyfrowo. 

Pedały w pianinie cyfrowym lub keyboardzie są dołączone do zestawu, albo sprzedawane osobno – podłącza się je do sprzętu za pomocą kabla.

Jeśli zastanawiasz się, czy dokupić sobie pedał sustain do swojego cyfrowego instrumentu – szczerze Cię do tego zachęcam! Ten z pozoru mały gadżet potrafi znacznie poprawić brzmienie granego przez nas utworu i daje wiele nowych możliwości.

Jak używać pedałów grając na pianinie?

Korzystanie z pedałów, podobnie jak korzystanie z klawiszy – wymaga praktyki. Aby pedał dodał utworowi uroku, trzeba korzystać z niego z wyczuciem.

Pedału nie należy się bać – jego brak może skutkować pustym i nudnym brzmieniem utworu. Jednak nadmiar pedału może za to sprawić, że wszystkie dźwięki zleją się w jeden wielki… hałas!

W muzyce rozrywkowej pedał zazwyczaj używamy wtedy, gdy zmienia się akord. Zachęcam Cię do samodzielnego eksperymentowania z tym kiedy nacisnąć i kiedy puścić pedał sustain, aby utwór brzmiał lepiej.

W muzyce klasycznej użycie pedału wiąże się z dużo większą liczbą zasad i wymaga precyzji.

Po pierwsze – użycie pedału może (ale nie musi) być oznaczone w nutach. W takim przypadku naciśnięcie pedału będzie oznaczone zazwyczaj ozdobną literą „P” lub „Ped”. Puszczenie pedału zwykle oznacza się gwiazdką.

pedały w pianinie
W tym zapisie nutowym do utworu Liszta widać dokładnie w którym momencie nacisnąć pedał i w którym momencie go puścić.

Precyzyjne i delikatne używanie pedału do jedna z umiejętności składających się na grę na instrumencie. Pamiętaj, że tak, jak wszystkie inne umiejętności, wymaga praktyki, aby wychodziło dobrze!

Jeśli zaczynasz uczyć się grać na pianinie lub masz dopiero taki zamiar – serdecznie zapraszam do mojego DARMOWEGO kursu i kanału YouTube!

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior