Nuty na keyboard dla dzieci

nuty na keyboard dla dzieci
Twoja pociecha chce grać na pianinie? Nic tylko się cieszyć! Jeśli zastanawiasz się skąd wziąć nuty na keyboard dla dzieci, to mam dla Ciebie gotowe rozwiązania!

Spis treści:

Jakie nuty na keyboard dla dzieci?

Dziecko, które dopiero zaczyna naukę gry na instrumencie i dopiero poznaje nuty, nie może zostać nagle przytłoczone zbyt trudnym zapisem. Skończyłoby się to frustracją, a może i całkowitą niechęcią do muzykowania.

Warto dawać dzieciom nuty, które są dopasowane do ich poziomu. Przede wszystkim:

  • aranżacja utworu powinna być prosta – zarówno pod względem rytmu, jak i harmonii,
  • aranżacja powinna uwzględniać małe dłonie dzieci – nie możemy oczekiwać, że dziecko jedną ręką złapie szeroko rozstawione klawisze,
  • nuty powinny być łatwe do odczytania – szczególnie na samym początku warto przekazywać dzieciom nuty z podpisanymi nazwami dźwięków (tak zwane nuty literowe) – można też w formie dodatkowego zadania poprosić dziecko o podpisanie nut ich nazwami.

Nuty literowe dla dzieci

Dzieciom łatwiej jest zapamiętać nazwy dźwięków i skojarzyć je z konkretnymi klawiszami, niż przełożyć na grę (dla nich abstrakcyjny) zapis nutowy dla pięciolinii. Dlatego w początkowej fazie nauki stosuje się często nuty literowe.

Korzyść z takiego podejścia jest taka, że dziecko faktycznie szybko uczy się, jak nazywają się kolejne dźwięki i zapamiętuje ich położenie na klawiaturze pianina lub keyboardu.

Minusem jest to, że nuty literowe są ograniczone tylko do wysokości dźwięków. Nie jesteśmy w stanie w ten sposób zapisać na przykład rytmu – który przecież jest kluczowy, żeby melodia brzmiała tak, jak powinna!

Więcej o plusach i minusach nut literowych przeczytasz w tym artykule.

Jak pomóc dziecku grać z nut?

nuty na keyboard dla dzieci

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz być profesjonalnym pianistą, aby pomóc nauczyć się dziecku grać prostych melodii z nut (szczególnie nut literowych). Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia muzycznego, aby zacząć — możesz nawet uczyć się razem ze swoim dzieckiem!

Aby zacząć grać, musicie dowiedzieć się, gdzie znajdują się odpowiednie dźwięki na klawiaturze. Na początku wystarczą białe klawisze – większość prostych piosenek będzie oparta tylko o te dźwięki.

Możesz oznaczyć klawisze naklejkami z nazwami dźwięków, aby ułatwić dziecku początkową fazę nauki.

Łatwe nuty na keyboard dla dzieci

Dla najmłodszych przygotowałem specjalne zestawy nut do najpopularniejszych piosenek.

Wersja „MAXI” to nuty na keyboard dla dzieci z listą aż 20 utworów! Znajdziesz w nich wszystkie znane hity, jak „Mam chusteczkę haftowaną”, „Były sobie kurki trzy”, czy „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Jeśli nie chcesz od razu decydować się na cały zbiór, poniżej przedstawiam pięć dobrych przykładów na początek przygody z pianinem i czytaniem nut.

Były sobie kurki trzy

„Trzy kurki” to tradycyjna piosenka dziecięca, pochodząca z Francji. Jej melodię w kilku swoich wariacjach wykorzystał sam Wolfgang Amadeus Mozart! W wersji angielskiej ten utwór znany jest jako „Twinkle, Twinkle, Little Star”.

Nuty do „Były sobie kurki trzy” znajdziesz pod tym linkiem.

Stary niedźwiedź mocno śpi

Tę piosenkę z pewnością każde dziecko zna z przedszkolnej gry – i pewnie z chęcią nauczy się ją samodzielnie zagrać. Melodia tej piosenki pochodzi z pieśni ludowej Od Krakowa ciemny las.

Nuty do „Stary niedźwiedź mocno śpi” znajdziesz pod tym linkiem.

Wlazł kotek na płotek

Dla wielu dzieci to jedna z pierwszych poznanych w życiu piosenek, bo jest bardzo popularną w Polsce kołysanką. Oryginalne słowa piosenki ułożył Oskar Kolberg.

Nuty do „Wlazł kotek na płotek” znajdziesz pod tym linkiem.

Stary Donald farmę miał

Czas na utwór zza oceanu! „Old McDonald had a farm” to znana amerykańska rymowanka, opowiadająca o nieskończonej liczbie zwierząt hodowanych przez farmera.

Nuty do „Stary Donald farmę miał” znajdziesz pod tym linkiem.

Baby shark

Na koniec coś bardziej nowoczesnego, czyli hit ostatnich lat, który zawojował odtworzenia na YouTube (w styczniu 2022 utwór został najpopularniejszym utworem w historii serwisu).

Nuty do „Baby shark” znajdziesz pod tym linkiem.

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior