Nauka gry na pianinie

nauka gry na pianinie
Chciałbyś grać swoje ulubione utwory na pianinie? A może chcesz akompaniować sobie do śpiewania piosenek? Niezależnie od powodu – jeżeli interesuje Cię nauka gry na pianinie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Spis treści:

Nauka gry na pianinie – proces w pigułce

Bardzo często przeraża nas wizja nauki czegoś nowego, bo temat wydaje się tak złożony, że nawet nie wiemy, od czego zacząć. Rozwiejmy więc podstawowe wątpliwości dotyczące nauki gry na pianinie.

Czy można samemu nauczyć się gry na pianinie?

I tak i nie. 🙂

Jeżeli chcesz w ramach nowego hobby zacząć grać na pianinie – droga wolna. Co więcej, w internecie znajdziesz zupełnie za darmo mnóstwo fantastycznych materiałów, które Ci w tym pomogą (na przykład mój darmowy kurs dla początkujących).

nauka gry na pianinie darmowy kurs

Nie oznacza to jednak, że nauczyciele gry na pianinie, czy szkoły muzyczne nie mają sensu. Posiadanie nauczyciela ma wielką wartość! Dzięki nauczycielowi między innymi:

  • unikniesz niepożądanych nawyków (np. złego ułożenia rąk na klawiaturze, czy nieprawidłowej postawy, które utrudniają dalszą naukę),
  • będziesz wiedział, od czego zacząć, na czym się skupić i jaki repertuar jest odpowiedni dla Twojego poziomu,
  • będziesz mógł zadać pytania, które z pewnością pojawią się w trakcie nauki,
  • ktoś będzie czuwał nad Twoim rozwojem i na bieżąco korygował błędy i wskazywał dalszą drogę.

Pójście jeszcze o krok dalej, czyli zapisanie się do szkoły muzycznej lub ogniska muzycznego także ma swoje wyjątkowe zalety, na przykład:

  • nauczysz się nie tylko grać, ale także rozwiniesz słuch, poznasz teorię muzyki i wiele dodatkowych zagadnień,
  • zdobędziesz formalne wykształcenie w dziedzinie muzyki,
  • poznasz innych fantastycznych pasjonatów muzyki (czy to wśród uczniów, czy nauczycieli).

Zastanów się więc, czego chcesz i na tej podstawie wybierz dalszą ścieżkę.

Chcesz mieć fajne hobby i rozwijać wieczorami swoją pasję? Możesz uczyć się samemu lub skorzystać z prywatnych lekcji.

Chcesz zostać muzykiem, rozwijać się dalej w tej dziedzinie, a nawet wiązać z nią przyszłość? Prawdopodobnie dobrym wyjściem będzie szkoła muzyczna lub ognisko muzyczne.

Ile czasu zajmuje nauka gry na pianinie?

Od jednej minuty do długości całego życia!

Wszystko zależy od tego, jak dobrze chcesz grać.

Jeśli usiądziesz przy pianinie, masz niezły słuch, to pewnie już po chwili będziesz w stanie zagrać jakąś prostą melodię – na przykład sto lat lub wlazł kotek na płotek.

Jeżeli chcesz perfekcyjnie wykonywać utwory Chopina, to przygotuj się na lata nauki.

Nauka gry na pianinie nigdy się nie kończy, bo zawsze można rozwijać się dalej. Jednak już kilka tygodni nauki pozwala grać pierwsze proste utwory.

Czy nauka gry na pianinie jest trudna?

Odpowiedź na to pytanie znowu zależy od tego, co Ty uważasz za trudne. 

Nie będę Cię okłamywać – po jednej lekcji raczej nie będziesz w stanie grać swobodnie swoich ulubionych piosenek. Jednak nauka gry na pianinie może być bardzo przyjemna i satysfakcjonująca, dzięki czemu niekoniecznie musisz postrzegać ją jako „trudną”.

Jak często ćwiczyć grę na pianinie?

Odpowiedź jest prosta – im częściej ćwiczysz, tym lepsze rezultaty osiągasz. Co więcej, lepiej ćwiczyć często i krótko, niż rzadko, ale intensywnie.

Idealnie, jeśli znajdziesz czas kilka razy w tygodniu na chociaż pół godziny gry.

Z czego składa się gra na pianinie – czyli nauka krok po kroku

nauka gry na pianinie

Jeśli chcesz dobrze grać, to musisz wziąć pod uwagę kilka różnych umiejętności, które po złożeniu w jedną całość, pozwolą Ci na swobodną i piękną grę.

Nauka czytania nut

Nie jest to punkt obowiązkowy. Co więcej, są znani i świetni muzycy, którzy nigdy nie nauczyli się nut!

Warto jednak rozważyć nauczenie się tej sztuki. Dlaczego? Bo to wcale nie jest takie trudne, a otworzy przed Tobą morze możliwości!

Jeśli nauczysz się sprawnie czytać nuty (chodzi o „czytanie palcami”, czyli przenoszenie tego, co jest zapisane na pięciolinii na klawiaturę pianina), to będziesz w stanie sprawnie nauczyć się praktycznie dowolnego nowego utworu – wystarczy zdobyć nuty i można grać.

Rozwijanie słuchu

Uważne słuchanie – własnej gry, ale także piosenek słuchanych dla przyjemności pozwoli Ci być bardziej świadomym pianistą. Dzięki szybkiemu odnajdywaniu dźwięków, które słyszysz na klawiaturze pianina, granie będzie Ci szło sprawniej i będziesz w stanie z czasem zagrać dowolną usłyszaną melodię.

Koordynacja i sprawność rąk

Chyba najtrudniejsze zadanie techniczne, stojące przed osobami, które podchodzą po raz pierwszy do nauki gry na pianinie, to rozdzielenie pracy obu rąk. Z czasem robi się coraz trudniej – jedna ręka, gra w innym rytmie niż druga, a muszą nauczyć się współpracować!

Ważna jest też sprawność palców, dzięki czemu zawsze trafisz w odpowiedni dźwięk z odpowiednią siłą nacisku.

Feeling – czyli czucie muzyki

Nie zapominajmy też o tym, że muzyka ma służyć przyjemności! Zupełnie inaczej słucha się osoby, która ma tak zwany „feeling”, czyli czuje i interpretuje utwór, a do tego gra sprawia mu przyjemność, niż osoby, która niczym robot – poprawnie, ale bez żadnych uczuć – wystukuje kolejne klawisze na pianinie.

Poszukuj w grze na pianinie przyjemności, a podziękujesz sobie sam – i podziękują Ci także słuchacze. 🙂

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior