❗ NAUKA AKORDÓW 🎹 (OD ZERA!) (cz. 2)

Witam Cię w drugiej części Nauki akordów od zera! Skoro teoretyczne podstawy mamy już za sobą, przyszedł czas na pierwsze ćwiczenia akordowe.

 

Ćwiczenie nr 1

Na początek skupmy się na trójdźwiękach, które możemy utworzyć tylko na białych klawiszach. Będziemy grali według następującego schematu (zaczynając od C) – pierwszy dźwięk akordu (pryma), drugi dźwięk akordu (tercja), trzeci dźwięk akordu (kwinta), następnie jeszcze raz tercja i pryma a na końcu wszystkie dźwięki akordu razem.

ćwiczenie akordowe 1
ćwiczenie akordowe do góry

I z powrotem…

ćwiczenie akordowe 2
ćwiczenie akordowe w dół

Ćwiczenie nr 2

Jeżeli opanujesz powyższe wprawki, możesz dodać lewą rękę, która będzie grała dźwięki podstawowe kolejnych akordów. Tym razem będziemy liczyć do sześciu.

ćwiczenie akordowe na 2 ręce
ćwiczenie akordowe na 2 ręce w metrum 6/8

I wracamy.

ćwiczenie akordowe na 2 ręce
ćwiczenie akordowe na 2 ręce (metrum 6/8) w dół

Granie akordów chromatycznie

Po opanowaniu ćwiczeń z trójdźwiękami zbudowanymi na białych klawiszach, możemy przejść do kolejnych, w których tym razem wykorzystamy wszystkie dwanaście dźwięków. Będziemy tworzyć akordy chromatycznie, czyli każdy ze składników podwyższać lub obniżać o pół tonu. Zanim przejdziemy do ćwiczeń, stwórzmy akord Cis-dur (lub Des-dur), odległy o pół tonu od akordu C-dur.

ćwiczenie chromatyczne
przejście chromatyczne półtonu do góry

Jak widzisz, nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczy każdy palec przenieść w odpowiednią stronę na sąsiedni klawisz.

Przejdźmy zatem do kolejnych ćwiczeń, podobnych do zaproponowanych wcześniej. Najpierw skupmy się na prawej ręce.

ćwiczenie chromatyczne 2
ćwiczenie gry akordów chromatycznie do góry na prawą rękę

A teraz dochodzi lewa…

ćwiczenie chromatyczne na 2 ręce
ćwiczenie gry akordowej (chromatycznie) do góry na 2 ręce

Pamiętaj, aby nie zaczynać od zawrotnego tempa. Za każdym razem, kiedy podejmujesz się nauki nowego utworu, graj na tyle powoli, żeby móc przemyśleć każdy swój ruch.

Wystarczy już praktyki – czas na małą dawkę wiedzy teoretycznej. Dziś dowiesz się, co to są przewroty akordów.

 

Co to są przewroty akordów (tylko trójdźwięki)

Każdy trójdźwięk może występować w trzech postaciach. Jedną z nich już poznałeś; jest to postać zasadnicza, czyli układ, w którym każdy ze składników trójdźwięku jest odległy od siebie o tercję wielką (4 półtony) lub małą (3 półtony) (w przypadku akordu durowego).

postać główna akordu
postać główna akordu durowego

Istnieją jednak jeszcze dwie postacie trójdźwięków; określamy je jako I przewrót (pierwszy przewrót) i II przewrót (drugi przewrót). W pierwszym przewrocie przenosimy pierwszy składnik akordu (prymę) o oktawę w górę. W ten sposób dźwięki stają się odległe od siebie kolejno o tercję wielką (4 półtony w akordzie molowym) lub małą (3 półtony w akordzie durowym) i kwartę czystą (5 półtonów). Kolejność składników akordu to tercjakwintapryma.

pierwszy przewrót akordu
pierwszy przewrót akordu durowego

II przewrót z kolei to nic innego jak I przewrót z podniesionym o oktawę kolejnym składnikiem akordu. W przewrocie tym kolejność interwałów zmienia się – najpierw jest kwarta, potem tercja. Kolejność składników akordu to kwintapryma, tercja.

drugi przewrót akordu
drugi przewrót akordu durowego

Korzystanie z przewrotów akordów jest chlebem powszednim w graniu piosenek bądź akompaniowaniu na pianinie, dlatego ważne jest, abyś przyswoił wiedzę na ich temat.

Myślę, że po dzisiejszej lekcji nie jest już dla Ciebie tajemnicą, jak ćwiczyć akordy, i liczę na to, że będziesz stopniowo nabierał wprawy w używaniu ich w praktyce.

 

Darmowy minikurs gry na pianinie!

Jeżeli chcesz zgłębiać swoją wiedzę na ten temat to zapraszam do dołączenia do darmowego kursu o nazwie Pianino od zera, gdzie pokażę Ci jak grać piosenki z nut i z akordów!

https://online.grajzdarkiem.pl/piano-zero

Darek

Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior