Jak zmotywować się do nauki gry na pianinie? 4 skuteczne porady!

jak zmotywować się do nauki gry na pianinie
Dobrze wiesz, że samo się nie zrobi, prawda? Tylko co zrobić, gdy tak bardzo się nie chce? Znam Twój problem! Mi też nie zawsze chciało się usiąść do ćwiczeń – dlatego mam dla Ciebie 4 sposoby na to, jak zmotywować się do nauki gry na pianinie.

Spis treści:

Dobierz odpowiedni poziom

Często sami zabieramy sobie motywację, gdy porywamy się na utwory dużo trudniejsze niż nasz aktualny poziom. Efektem jest frustracja, gdy za kolejnym podejściem dalej nie brzmimy jak Chopin. 

Spróbuj wybrać łatwiejszy utwór, albo łatwiejszą wersję utworu. W moim sklepie internetowym Nuty Od Darka znajdziesz setki utworów w aranżacjach o różnym stopniu trudności.

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele

Gdy nie wiesz jak zmotywować się do gry na pianinie i w końcu zabrać się za ćwiczenia, to być może czas dostosować swoje wymagania do możliwości.

Nauka gry na instrumencie to ogromny sprawdzian dla cierpliwości. Każdy z nas chciałby umieć zagrać skomplikowany utwór a’vista (czyli od razu, bez wcześniejszego przygotowania). Niestety, na taką biegłość pracuje się latami – a nawet najwybitniejsi pianiści nie są w stanie od razu zagrać wszystkiego na najlepszym poziomie.

Zamiast próbować od razu grać całość, podziel sobie naukę nowego utworu na mniejsze i łatwiejsze kroki. Nie myśl o całości, zacznij na przykład od dwóch taktów – gdy je dobrze opanujesz, przejdziesz do kolejnych dwóch, a potem je połączysz. Nim się obejrzysz, będziesz grać całość. 🙂

Małe, ale regularne kroki

Ważne jest nie tylko co ćwiczysz, ale też w jaki sposób.

Dla Twojego muzycznego rozwoju, dużo lepiej jest grać codziennie nawet po 15-20 minut, niż siadać do pianina raz na dwa tygodnie na kilka godzin.

Tak, kluczem jest systematyczność. Plusem jest też to, że łatwiej zmotywować się do kilku minut ćwiczeń, niż z góry zakładać, że będzie to długi i męczący proces.

Poszukuj przyjemności

Na koniec – najważniejsze. Jeśli nie wiesz jak zmotywować się do nauki gry na pianinie – po prostu poszukuj w graniu przyjemności. Czasem wymaga to jedynie zmiany nastawienia, a innym razem konieczna będzie zmiana repertuaru na taki, który po prostu chce Ci się grać!

Nawet, jeśli masz nauczyciela, który zachęca Ci ćwiczenie etiud, które nie są dla Ciebie ciekawe – nic nie stoi na przeszkodzie, by przeplatać ćwiczenia z nauką swoich ulubionych piosenek. Poszukuj przyjemności w grze, a nie będziesz musiał się zastanawiać, jak zmotywować się do nauki gry na pianinie – bo sam nie będziesz mógł się doczekać, aż znowu usiądziesz i pograsz!

jak zmotywować się do nauki gry na pianinie
Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior