Jak siedzieć przy pianinie? 🎹 Praktyczny poradnik

jak siedzieć przy pianinie
Technika gry na instrumencie wpływa na to, jak dobrze brzmi efekt końcowy, ale też na to, jak łatwo się gra. Budowanie dobrych nawyków od początku nauki to podstawa! Dowiedz się jak siedzieć przy pianinie, aby zachować poprawną technikę gry.

Spis treści:

Czy to, jak siedzę przy pianinie ma w ogóle znaczenie?

Tak!

Po pierwsze, postawa przy pianinie, wpływa na komfort gry. Jeśli przywykniesz do kiepskiej postawy, szybko odczujesz ból w nadgarstkach i będziesz miał wrażenie, że Twoje palce są za krótkie, żeby „sięgnąć” odpowiednie klawisze.

Po drugie, to, jak siedzisz przy pianinie, wpływa na jakość gry. Prawidłowa postawa zapewnia luz, dzięki któremu będziesz miał lepszą kontrolę nad tym, w jak grasz (nad artykulacją i dynamiką). Mówiąc wprost – łatwiej Ci będzie kontrolować siłę nacisków palców i ruch dłoni.

Jak siedzieć przy pianinie? Praktyczne wskazówki

jak siedzieć przy pianinie

No dobrze, przyjrzyjmy się więc, jak wygląda poprawna pozycja pianisty.

Siedzisko – na czym i jak wysoko siedzieć przy pianinie?

Idealnie, jeśli zaopatrzysz się w regulowaną ławę, czyli siedzisko przeznaczone specjalnie do gry na pianinie lub fortepianie. Jest wygodne, a do tego można regulować jego wysokość.

Oczywiście kupno specjalnego siedziska nie jest konieczne!

Ważne, abyś siedział na wysokości, która w pozycji wyprostowanej pozwala na zachowanie tego samego poziomu między klawiaturą, nadgarstkiem i łokciem.

Jeśli grasz na keyboardzie lub pianinie cyfrowym, możesz też dopasować na stojaku wysokość samego instrumentu!

Ważne także, byś mógł wygodnie ułożyć stopy (jest to niezwykle ważne w przypadku gry z pedałami!). Kolana nie mogą blokować się na instrumencie. Twoje nogi nie mogą też swobodnie zwisać, nie dotykając podłogi. 🙂

Siedź w takiej odległości, która pozwoli Ci swobodnie dosięgać dłońmi do wszystkich klawiszy na klawiaturze

Pamiętaj – siedź prosto, pośrodku klawiatury i rozluźnij ramiona.

Ułożenie rąk podczas grania na pianinie

Kluczowe podczas nauki gry jest, aby od razu prawidłowo układać całe ręce.

Łokcie powinny być delikatnie(!) odsunięte od boków. Nie mogą być szeroko jak podczas tańca „kaczuchy”, ani nie mogą być wbite w ciało.

Dłonie powinny leżeć równolegle do klawiatury. To palce mają przyciskać klawisze, a nie kłaść się na nich całym ciężarem. 

Jak prawidłowo siedzieć przy pianinie? Wideo tutorial!

Dalej masz mętlik w głowie? Nie martw się! Razem z  Kamilem z kanału Machloypiano przygotowaliśmy wideo instruktaż, na którym dokładnie zobaczysz, jak siedzieć przy pianinie w poprawny sposób.

Także w moim DARMOWYM kursie na pianino możesz nauczyć się tego, jak poprawnie siedzieć przy instrumencie. Zapraszam serdecznie 🎵

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior