Jak nauczyć się grać na pianinie – kompletny przewodnik! 

jak nauczyć się grać na pianinie
Chcesz nauczyć się grać na pianinie, ale zupełnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie, przybywam z pomocą! Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Spis treści:

Po co uczyć się grać na pianinie?

No dobrze, ale po co w ogóle uczyć się gry na pianinie? Powodów może być wiele.

Po pierwsze – przyjemność. Tak, przyjemność to też bardzo ważny powód! Nauka gry na pianinie pozwoli Ci muzykować, bawić się i grać swoje ulubione utwory. To wspaniały sposób na rozrywkę i odstresowanie po szkole lub po pracy.

Gra na pianinie jest też świetnym sposobem na rozwój umysłowy. Rozwijanie poczucia rytmu, uniezależnianie gry obu rąk, czy czytanie nut to przykłady zadań bardzo rozwojowych dla mózgu. Jeżeli chcesz rozruszać szare komórki – gra na instrumencie może być nawet lepszym rozwiązaniem niż sudoku, czy krzyżówki.

Wiek a nauka gry na pianinie

Z pewnością słyszałeś kiedyś, że od jakiegoś wieku na naukę jest już za późno. Niektórzy mówią, że to granica 12, inni, że 20 lat – liczba jest nieważna, bo całe stwierdzenie jest MITEM! ❌

Faktycznie, nasz umysł i sposób przyswajania wiedzy zmienia się z wiekiem, ale na naukę nigdy nie jest za późno! Po prostu będziesz uczyć się trochę inaczej (może nawet trochę wolniej), ale to przecież nie wyścigi, prawda?

Dlatego jeśli masz 5 lat, 95 lat albo jesteś gdzieś pomiędzy – możesz zacząć uczyć się gry na pianinie.

Elementy nauki gry na pianinie

jak nauczyć się grać na pianinie

Więc chcesz się nauczyć gry na pianinie… Ale co to właściwie znaczy?

Gra na pianinie składa się z kilku umiejętności, które dopiero w połączeniu mogą dać naprawdę fajne efekty. Co to za umiejętności?

Czytanie nut (lub ich zamienników). Po pierwsze, musisz poznać jakiś sposób „odczytywania” i „zapisywania” muzyki. Najbardziej popularne są nuty – zapis nutowy pozwala na dokładne zapisanie i odtworzenie dowolnego utworu.

Istnieją też inne sposoby – nuty literowe, program Synthesia, granie akordami… Z pewnością przyda Ci się jednak jakiś system poznawania nowych piosenek.

Gra ze słuchu. Nawet jeżeli chcesz nauczyć się czytać nuty, to powinieneś rozwijać swój słuch. Żeby dobrze grać na pianinie, musisz nauczyć się słyszeć swoje błędy, żeby szybko je korygować i poprawiać atrakcyjność swojego muzykowania.

Technika gry. Ułożenie palców na klawiaturze, dobra postawa przy pianinie, praca nadgarstka i całej ręki – to wszystko także ważne elementy gry. 

Dynamika, artykulacja, frazowanie, interpretacja… Gdyby gra na pianinie ograniczała się do przyciśnięcia odpowiedniego klawisza w odpowiednim czasie, to byłoby to zadanie logiczne, a nie forma sztuki. W grze na instrumencie bardzo ważna jest też dynamika gry, artykulacja, frazowanie, interpretacja… wszystko to, co sprawia, że nasza gra jest naprawdę „piękna”.

To wszystko podstawy gry, jednak rozwój jest nieograniczony – jeżeli jesteś głodny wiedzy muzycznej, to z pewnością swój głód będziesz mógł zaspokajać przez całe życie.

DARMOWY kurs gry na pianinie dla początkujących

Pamiętaj, że wszystkie wymienione podstawy gry na pianinie są dla Ciebie dostępne zupełnie ZA DARMO w moim zdalnym kursie gry na pianinie dla początkujących!

Kliknij tutaj i z zacisza własnego domu naucz się podstaw gry na pianinie.

Poprawna pozycja, granie pojedynczych dźwięków i całych akordów, czytanie nut i rozdzielanie gry obu rąk? Tak! To wszystko (i wiele więcej) znajdziesz w moim kursie.

Gra na pianinie – najczęściej zadawane pytania

Czas jeszcze zmierzyć się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi gry na pianinie lub keyboardzie…

Czy mogę nauczyć się grać na pianinie sam, czy potrzebuję nauczyciela?

Możesz się nauczyć sam, ale nauczyciel się przydaje.

Samodzielna nauka jest o tyle trudniejsza, że istnieje ryzyko nabycia złych nawyków – np. nieprawidłowego ułożenia dłoni lub przyzwyczajenia się do złej postawy. Gdy ćwiczymy z doświadczonym nauczycielem, to pilnuje nas i koryguje błędy na bieżąco.

Dobry nauczyciel potrafi też ułożyć dostosowany do ucznia program – dzięki czemu szybciej i łatwiej będziesz rozwijał swoją grę.

Jednak nauka samodzielnie – z kursów online, filmików, książek, czy po prostu ze słuchu także jest możliwa! Wielu znanych muzyków uczyło się grać zupełnie samemu.

Do jakiego wieku można nauczyć się grać na pianinie?

jak nauczyć się grać na pianinie

Uczyć się grać można w KAŻDYM WIEKU. Po prostu inaczej wygląda nauka kilkuletniego dziecka, a inaczej osoby na emeryturze.

Czy muszę znać nuty, czy można grać na pianinie, nie znając nut?

Można grać, zupełnie nie znając nut. 🙂 Jednak, jeżeli masz w sobie zapał, warto przynajmniej spróbować nauczyć się podstaw zapisu nutowego – ułatwi Ci pracę nad rozwojem swojego grania.

Jak rozpocząć naukę gry na pianinie?

Od podstaw! Nie zaczynaj od bardzo ambitnych celów i pamiętaj, żeby gra sprawiała Ci przyjemność.

Na początek idealnie sprawdzi się mój darmowy kurs online gry na pianinie dla początkujących. Aby od niego przystąpić, nie musisz mieć żadnej wiedzy i wcześniejszych doświadczeń z muzyką!

Jak SZYBKO nauczyć się grać na pianinie?

Oj, to trudne pytanie. Odbiję piłeczkę – PO CO uczyć się szybko?

Prawda jest taka, że szybkość nauki to sprawa indywidualna. Wpływają na to takie kwestie, jak ogólne umuzykalnienie, wrodzony talent, wiek, zdolności umysłowe, czy… motywacja. 

Najlepsze i najszybsze efekty osiągniesz poprzez regularne (najlepiej codzienne) ćwiczenie.

Ile czasu zajmuje nauka gry na pianinie?

Tak, jak w poprzednim pytaniu – to sprawa indywidualna. Ciężko też określić, kiedy ta nauka miałaby się „skończyć”. Przecież nawet zawodowi muzycy ciągle się uczą i doskonalą swoją grę.

Pierwszą prostą melodię (np. Stary niedźwiedź mocno śpi) jesteś w stanie zagrać już nawet na pierwszej lekcji gry. 

Podsumowanie

Nauka gry na pianinie to fantastyczny pomysł na własny rozwój. Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci się za tą misję zabrać. Jeżeli chcesz się nauczyć grać na pianinie, pomogą Ci w tym moje wideo na kanale YouTubeten blog oraz kursy on-line.

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior