Jak grać bez nut na 4 sposoby!

jak grać bez nut
Nuty wyglądają dla Ciebie jak niezrozumiały język? Nie wiesz, jak przełożyć ich zapis na klawiaturę?Poznaj niezawodne sposoby na to, jak grać bez nut!

Spis treści:

4 sposoby na to, jak grać bez nut

Oczywiście, znajomość nut nie jest konieczna, żeby grać na pianinie. Co więcej, wiele bardzo znanych i uznanych muzyków mimo lat doświadczenia na scenie, nigdy nie nauczyło się czytać nut! Do tego grona należą chociażby Stevie Wonder i Ray Charles, którzy przez utratę wzroku nie mogliby nauczyć się czytania nut.

Tylko jak zabrać się za naukę, jeśli nie poprzez naukę czytania notacji muzycznej? Jak grać bez nut?

Gra ze słuchu

Najlepszym sposobem na to, jak grać bez nut, będzie oczywiście nauka gry ze słuchu. Jeśli opanujesz tę zdolność, będziesz mógł grać dowolne utwory, improwizować i akompaniować do śpiewu… Ale nie tak szybko!

jak grać bez nut

Nauka gry ze słuchu może wcale nie być łatwa. Dużo zależy od tego, jak dobry masz słuch muzyczny oraz od tego, jak będziesz ćwiczył.

Do gry ze słuchu mimo wszystko przyda Ci się nieco teorii. Najważniejsze będą dla Ciebie dwa zagadnienia – skale oraz budowa akordów. To na nich oparta jest harmonia, więc ich znajomość pozwoli Ci rozbudowywać i ubarwiać swoją grę.

Jeśli chcesz zacząć uczyć się grać ze słuchu, spróbuj bardzo prostego ćwiczenia – odsłuchuj lub nuć melodie i staraj się „odnaleźć” je na klawiaturze pianina. Zacznij od czegoś prostego, stopniowo zwiększając trudność. Na początek najlepiej sprawdzą się znane melodie dziecięce (np. stary niedźwiedź mocno śpi, wlazł kotek na płotek) i kolędy.

Tutoriale, czyli powtarzaj to, co widzisz

Nauka gry ze słuchu też brzmi przytłaczająco? Spokojnie! Możesz nauczyć się grać poprzez inną wizualną reprezentację dźwięków niż nuty.

Dzięki programom takim, jak Synthesia możemy przełożyć dźwięki (ich miejsce na pianinie i długość trwania) na „spadające klocki”.

Zobacz sam! Na moim kanale na YouTube znajdziesz setki piosenek opracowanych w dokładnie taki sposób. 

Nuty bez nut… czyli nuty literowe

Jeżeli znasz nazwy dźwięków na klawiaturze, to przydatne będą dla Ciebie nuty literowe. To takie uproszczone nuty, w których zamiast graficznych znaków na pięciolinii, masz wypisaną kolejność dźwięków.

jak grać bez nut małomiasteczkowy dawid podsiadło
Nuty w wersji MEGA łatwej z podpisanymi nazwami dźwięków do piosenki „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło

Do grania z nut literowych też przyda się niezły słuch, ponieważ sam musisz wyczuć długość trwania każdego dźwięku (czyli rytm utworu).

Nuty z podpisanymi nazwami znajdziesz też w moim sklepie Nuty od Darka – są oznaczone jako „MEGA łatwy” poziom trudności.

Granie akordami

Możesz też nauczyć się budować akordy lub skorzystać ze ściągi z akordami. Ten typ nauki przypomina trochę uczenie się chwytów na gitarę. W ten sposób nie będziesz grał melodii, tylko akordy, które stanowią idealny akompaniament do śpiewania.

W miarę zaawansowania możesz grać akordy lewą ręką, a prawą ręką podgrywać melodię ze słuchu.

W moim sklepie z nutami „Nuty od Darka” odnajdziesz wersję nut „melodia + akordy”, w których znajdziesz zarówno nuty do melodii (grane prawą ręką), jak i nazwę i miejsce, w którym należy zagrać odpowiednie akordy (ręką lewą). Możesz też nie grać melodii, grać same akordy i świetnie się bawić śpiewając.

jak grać bez nut zbigniew wodecki lubię wracać am gdzie byłem
Nuty z akordami do piosenki „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego. Możesz grać same akordy lub lewą ręką grać akordy, a prawą melodię zapisaną nutami.

Czy warto w ogóle uczyć się nut?

Skoro wiemy już, jak grać bez nut, to czy jest w ogóle sens się ich uczyć?

Choć możemy sobie bez nich poradzić, nie znaczy to, że nuty same w sobie są bez sensu. To właśnie dzięki nutom znamy dzisiaj utwory Bacha, Beethovena, czy Chopina – w końcu nie było wtedy możliwości nagrania utworu. Jeśli nie zachowały się nuty, to całe kompozycje ginęły razem z nimi bezpowrotnie.

jak grać bez nut

Nuty mają także wiele innych zalet, między innymi:

  • można w nich precyzyjnie zapisać utwór, tak, jak życzy sobie tego autor,
  • nie ma konieczności wielokrotnego odtwarzania utworu, aby się go nauczyć,
  • znajomość teorii muzyki i spojrzenie w nuty pozwala lepiej zrozumieć utwór – jego harmonię, formę, zauważyć zależności między kolejnymi częściami,
  • ułatwiają wspólne muzykowanie – każdy muzyk w zespole lub orkiestrze opiera się na tym samym zapisie, dzięki czemu można osiągnąć piękne współbrzmienie.

Nauka nut wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na początku! Możesz uczyć się grać ze słuchu, czy z tutoriali, a w wolnych chwilach także uczyć się czytania nut – wtedy będziesz najbardziej wszechstronny.

Darmowy kurs gry na pianinie lub keyboardzie

Chcesz poznać podstawy gry na pianinie lub na keyboardzie? Mam dla Ciebie darmowy kurs, w którym posiądziesz wszystkie niezbędne podstawy, w tym:

  • podstawy czytania nut,
  • ćwiczenia na usprawnienie rąk,
  • poprawną postawę i ułożenie rąk,
  • granie akordami.

Po przejściu tego kursu będziesz mógł zagrać swoją pierwszą piosenkę z nut i akordów! Żeby przystąpić do kursu nie potrzebujesz żadnej wcześniejszej wiedzy i doświadczenia.

nauka gry na pianinie darmowy kurs
Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior