Granie bez nut! 🎶 Czy trzeba znać nuty, żeby grać na pianinie? 

granie bez nut
Czy muszę znać nuty, żeby grać na pianinie albo keyboardzie? Czy da się grać bez nut? Nie każdy chce lub potrafi nauczyć się czytać nuty, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo to cieszyć się grą na klawiszach!

Spis treści:

Granie bez nut, czyli po co w ogóle są nuty?

Zapis nutowy, to po prostu język muzyki.

Pomyśl – jeśli chciałbyś napisać list do kogoś, kto mówi tylko po hiszpańsku, to przetłumaczyłbyś list właśnie na hiszpański. Podobnie jest z muzyką – jeśli chcesz przemówić do muzyka „w jego języku”, należy zapisać muzykę jego językiem – czyli w zapisie nutowym.

Zapis nutowy zawiera WSZYSTKO to, co jest potrzebne, żeby zagrać dany utwór tak, jak chciał tego autor. Jeśli potrafisz dobrze czytać nuty, to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych informacji. Żeby zagrać dobrze utwór z nut, nie musiałeś go nawet nigdy wcześniej słyszeć!

Nuty zawierają wszystkie informacje – od wysokości dźwięków, przez wartości rytmiczne, tempo i jego zmiany, a nawet dynamikę i sposób artykulacji (czyli na przykład czy grać dźwięki płynnie – legato, czy odrywając je od siebie – portato).

Jednak nie każdy chce nauczyć się czytać nuty – a niektórych to po prostu przytłacza.

granie bez nut

Czy mogę grać na pianinie bez nut?

Prosta odpowiedź brzmi – TAK! Możesz grać, nawet bardzo dobrze, zupełnie bez nut.

Na potwierdzenie moich słów musisz wiedzieć, że wielu znanych (i bardzo dobrych) muzyków nie miało pojęcia jak pisać i czytać nuty. Mimo to nie tylko świetnie grali, ale nawet komponowali muzykę!

Steve Wonder, który jest świetnym muzykiem i fantastycznie gra na klawiszach, nigdy nie był w stanie nauczyć się czytać nut, bo od dziecka miał bardzo słaby wzrok, aż w końcu całkiem go stracił. Podobnie jak Ray Charles.

Beatlesi, Taylor Swift, Aretha Franklin, czy Elvis Presley – oni też wiedzieli jak sobie poradzić bez znajomości nut. Ty też możesz!

Gra ze słuchu

Rozwiązaniem, które często wybierają muzycy, jest po prostu granie ze słuchu.

Haczyk jest taki, że żeby grać ze słuchu, trzeba mieć naprawdę niezłą intuicję i „dobre ucho”. Oczywiście niektórzy rodzą się z talentem, inni muszą dużo ćwiczyć, by grać w ten sposób.

Ćwiczenia grania ze słuchu warto zacząć od próby zagrania jedną ręką prostych i znanych melodii. Usiądź przed klawiaturą pianina lub keyboardu, wybierz jakiś dźwięk początkowy i spróbuj zagrać od niego dobrze znaną Ci melodię. Jeśli nie masz pomysłu, spróbuj zagrać któreś z tych:

  • kolędy
  • wlazł kotek na płotek
  • sto lat
  • poszły w pole kurki trzy
  • stary niedźwiedź mocno śpi

Pamiętaj, że słuch można rozwijać! Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, to coraz łatwiej będzie Ci odnaleźć od razu odpowiednie klawisze.

Synthesia

Synthesia to taki uproszczony zamiennik nut, który jest bardzo łatwy do odczytania.

Synthesia zamienia dźwięki na paski, wskazujące, które klawisze zagrać. Dużym plusem Synthesi jest to, że długość pasków pokazuje też, jak długo powinien być grany dany dźwięk, a także które dźwięki są granę jednocześnie.

Gra z Synthesią jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają nut lub po prostu chcą grać bez nut – dlatego przygotowałem SETKI darmowych tutoriali jak zagrać różne znane melodie z Synthesią. Wszystkie je znajdziesz na moim kanale na YouTube.

Kompromis – czyli nuty literowe

Jeśli teoria muzyki nie jest Ci całkiem obojętna, ale nie chcesz się (na razie) uczyć zapisu nutowego, to możesz zacząć od nut literowych.

W tym artykule napisałem wszystko o nutach literowych, o tym jakie są ich plusy i minusy, jak ich używać – a nawet jak je tworzyć!

Pamiętaj, że nuty do wielu popularnych piosenek znajdziesz w moim sklepie internetowym – Nuty od Darka.

Nuty nie są takie trudne! Chcesz się nauczyć?

Jeśli chcesz nauczyć się grać z nut, to polecam Ci mój DARMOWY kurs gry na pianinie. Drugi moduł poświęciłem w całości nauce gry z nut, więc szybko zrozumiesz podstawy.

Jeśli chcesz się nauczyć grać na pianinie z nut, ale boisz się, że nie dasz rady, zachęcam Cię do próbowania. Nuty wcale nie są takie trudne, a gdy już je opanujesz – świat muzyki będzie stał przed Tobą otworem.

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior