Jak grać akordy na pianinie? 🎹3 ćwiczenia! 🎶

akordy na pianinie
Chciałbyś grać na akordy pianinie lub keyboardzie? Nie ma sprawy! W tym wpisie znajdziesz ćwiczenia, które Ci to ułatwią. Dzięki grze za pomocą akordów utwory nabiorą pełniejszego i piękniejszego charakteru.

Spis treści:

W tym wpisie skupimy się na praktycznej wiedzy jak grać akordy na pianinie lub keyboardzie.

Jeżeli chcesz przypomnieć sobie, czym jest akord w muzyce, na jakie rodzaje dzielimy akordy, w jaki sposób są zbudowane – zapraszam Cię do tego wpisu.

Ćwiczenie pierwsze

Na początek skupmy się na trójdźwiękach, które możemy utworzyć tylko na białych klawiszach.

W tym ćwiczeniu akordy na pianinie będziemy grali tylko prawą ręką według następującego schematu (zaczynając od C) – pierwszy dźwięk akordu (pryma), drugi dźwięk akordu (tercja), trzeci dźwięk akordu (kwinta), następnie jeszcze raz tercja i pryma a na końcu wszystkie dźwięki akordu razem.

akory na pianinie
ćwiczenie akordowe do góry

I z powrotem…

akory na pianinie
ćwiczenie akordowe w dół

Wszystkie ćwiczenia z tego wpisu zaprezentowałem też w darmowym wideo na moim kanale YouTube. Zapraszam do obejrzenia ⬇️

Ćwiczenie drugie

Jeżeli opanujesz powyższe wprawki, możesz dodać lewą rękę, która będzie grała dźwięki podstawowe kolejnych akordów (prymy).

Tym razem będziemy liczyć do sześciu.

akory na pianinie
ćwiczenie akordowe na 2 ręce w metrum 6/8

I wracamy.

akory na pianinie
ćwiczenie akordowe na 2 ręce (metrum 6/8) w dół

Granie akordów chromatycznie

Po opanowaniu ćwiczeń z trójdźwiękami zbudowanymi na białych klawiszach, możemy przejść do kolejnych, w których wykorzystamy wszystkie dwanaście dźwięków.

Będziemy tworzyć akordy chromatycznie, czyli każdy ze składników podwyższać lub obniżać o pół tonu. Zanim przejdziemy do ćwiczeń, stwórzmy akord Cis-dur (lub Des-dur), odległy o pół tonu od akordu C-dur.

akory na pianinie
przejście chromatyczne półtonu do góry

Jak widzisz, nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczy każdy palec przenieść w odpowiednią stronę na sąsiedni klawisz.

Przejdźmy zatem do kolejnych ćwiczeń, podobnych do zaproponowanych wcześniej. Najpierw skupmy się na prawej ręce.

akory na pianinie
ćwiczenie gry akordów chromatycznie do góry na prawą rękę

A teraz dochodzi lewa…

akory na pianinie
ćwiczenie gry akordowej (chromatycznie) do góry na 2 ręce

Pamiętaj, aby nie zaczynać od zawrotnego tempa. Za każdym razem, kiedy podejmujesz się nauki nowego utworu, graj na tyle powoli, żeby móc przemyśleć każdy swój ruch.

A więc chcesz grać akordy na pianinie? 🧐

Pamiętaj, że nauka gry na pianinie jest wymagająca dla naszego mózgu i każdy przyswaja te umiejętności w różnym tempie.

Jeżeli chcesz nauczyć się grać na pianinie, koniecznie weź udział w moim DARMOWYM kursie „Pianino od zera”. Przeprowadzę Cię w nim po wszystkich najważniejszych zagadnieniach.

Pamiętaj – nie zniechęcaj się! Szybko zobaczysz, że ćwiczenia, które teraz są dla Ciebie wyzwaniem, lada chwila będą tylko rozgrzewką. Powodzenia! 💪🏻

Darek
Darek

Twórca największego kanału edukacyjno-muzycznego na pianino na Youtube w Polsce. Prowadzi także sklep Nuty od Darka oraz prowadzi kursy gry na instrumentach.

Copyright © Dariusz Kendzior